19.10.2017

імені Віктора Андрійовича Затолокіна
Історія бібліотеки »
Меню сайту

Шкільна бібліотека гімназії № 5, як і сам навчальний заклад, має свою історію, адже школа неможлива без бібліотеки.

У травні 1919 року рішенням крайвиконкому Прилуцького округу була створена середня школа від якої і починається історія створення її бібліотеки.

В 1924 році назва змінюється, школа стає єврейською і існує під такою назвою до 1938 року.

З 1938 року отримує статус російської середньої школи і до 1941 року залишається такою без змін. Відомостей про бібліотеку і бібліотекарів немає.

1941-1945рр. – в приміщенні школи знаходились німецький шпиталь і німецькі казарми.

Після закінчення Великої Вітчизняної війни школа знову з'являється на мапі міста; частина учнів і вчителів, за рішенням місцевої влади 1946 року, відокремлюється від СШ № 1, розташовується в теперішньому приміщенні СШ № 2 і отримує номер 5.

З 1948 року остаточно школа № 5 стає самостійною середньою російською школою, яка розташовувалась в одноповерховому приміщенні на мальовничому березі річки Удай в районі стародавнього поселення нашого міста. Зараз в цьому приміщенні знаходиться міська станція юних техніків.

Лише в цей час з'являються перші відомості про створення при школі бібліотеки і появи в школі бібліотекаря Артюхової Зінаїди Семенівни, яка пропрацювала до 1970 року і вийшла на пенсію. Її змінила Панфілова Діна Єрмолаївна, але пробула на цій посаді небагато біля 2-х років і виїхала. Бібліотека мала невеликий фонд і знаходилась в одній кімнаті.

В 1972 році школа отримала нове приміщення і нового бібліотекаря, який і досі працює. Це Романенко Людмила Олександрівна, яка закінчила Харківський інститут культури. Згодом штати поповнились ще однією одиницею і в бібліотеці стало 2 працівника. Але не відразу до бібліотеки прийшла людина, яка мала бажання працювати з дітьми, з книгою. Працювали випадкові люди, яким хотілось пересидіти певний час, роздивитись і піти на іншу роботу. Задержалась тільки Єрьоміна Тамара Іванівна, яка знала бібліотечну справу, шанувала книгу, тому і пропрацювала 8 років. Змінились обставини в житті, вона розрахувалась і виїхала в інше місце. І знову череда випадкових людей. Через деякий час проблема кадрів була вирішена : до бібліотеки прийшов спеціаліст – Антакова Галина Павлівна, яка пропрацювала 6 років, за цей період закінчила педагогічний інститут і перейшла на роботу вчителем. У 1993 році до бібліотеки прийшла працювати Клишко Тетяна Іванівна.

За часи свого існування школа № 5 міняла свої назви неодноразово. Спочатку звичайна школа, потім школа з поглибленим вивченням англійської мови, потім школа-гімназія, гімназія № 5, а з 2013 року - гімназія № 5 імені Віктора Андрійовича Затолокіна.

Із зміною назви змінювались і завдання шкільної бібліотеки, але найголовніші – інформація і забезпеченість підручниками залишались незмінними.

Потрібно сказати, що на початку 70-х років шкільна бібліотека була бібліотекою дитячою. Вона формувала фонди дитячої літератури, орієнтуючись на шкільну програму, і вела традиційну для дитячих бібліотек роботу. В цей час шкільна бібліотека мала дозвіл на самостійне комплектування (виділялись кошти бухгалтерією міського відділу освіти) і була можливість поповнювати книжкові фонди не тільки програмовою, але й галузевою літературою для учнів та вчителів.

Фонди збільшувались, виникала потреба у збільшенні приміщення для бібліотеки. До речі, коли в 1972 році школа переїхала у нову будову, для бібліотеки виділили на 2-ому поверсі невеличке приміщення з громіздкими, незручними шафами, які мали назву "бібліотечні”, але книги стояли в них у три ряди і притому закривались дверцятами.

На наступний рік заказали стелажі і бібліотека переїхала на 1-й поверх у більшу кімнату. Приміщення і стелажів вистачило, щоб надати шкільній бібліотеці привабливий вигляд, зробити відкритий доступ.

У серпні 70-х років виходить наказ Міносвіти про створення в шкільних бібліотеках фондів літератури для вчителів, і в наступні десятиліття такі фонди активно формуються. Змінюється підхід до бібліотечно-бібліографічного обслуговування педагогів: якщо раніше бібліотекарі шкіл розглядали читача-педагога, в основному, як керівника дитячим читанням, то тепер на перший план висуваються його потреби в спеціальній педагогічній літературі.

В арсеналі бібліотекарів з'являються форми і методи роботи спеціальних бібліотек (такі, як дні інформації, дні спеціаліста, групове та індивідуальне інформування тощо).

І нарешті, з 1978 року в шкільних бібліотеках створюються фонди безкоштовних підручників. З цього моменту бібліотека змушена опанувати роботу з фондами підручників (з'являється в школі №5 ще один бібліотекар) і стає значно ближчою до інших типів навчальних бібліотек – бібліотек вищих і середніх спеціальних навчальних закладів.

Крім створення фонду підручників, шкільна бібліотека інтенсивно поповнюється художньою літературою видавництва "Шкільна бібліотека”.

І знову бібліотеці тісно, потрібна окрема кімната для підручників. Директор школи      Затолокін В.А. приймає рішення збудувати на території школи майстерні, а звільнені кімнати віддати під бібліотеку і книгосховище. Через деякий час, уже вкотре, бібліотека переїздить до нового помешкання, де знаходиться і зараз. Згодом дочекались і появи читального залу.

За цей період координально змінюється і роль бібліотекаря в школі: від працівника, який рекомендує гарну книгу і видає її учневі, до спеціаліста в галузі нових інформаційних технологій, здатного співпрацювати з учителями в питаннях системного підходу до роботи з інформацією з навчальних предметів, щоб з перших років навчання в школі пошук і отримання інформації стали б повсякденною потребою учнів.

Вчителі та учні гімназії № 5 люблять свою бібліотеку. Часто звертаються до бібліотекарів з різними запитаннями, своїми проблемами. Бібліотечний актив складається з учнів 5-11 класів. Бібліотека для них – це своєрідний оазис для душі та думок.

Графік роботи

Працює: 8-17